* Hatırlatma ! Yaprak testlerin %90’ın da cevap anahtarı yoktur. Bu testler konu anlatımları ile desteklenip sizlerin çözmesi amacıyla ve soru deneyiminizi arttırmak için yayınlanmaktadır. Cavabı olan testler kategori dizinlerinde belirtilmiştir.

Plan Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler.

Hangi ders hangi saatlerde çalışılacağı önceden belirlenmelidir.
Zor olarak kabul edilen dersler en verimli saatlerde çalışılmalıdır.
Ders çalışmaya her günün belli saatlerinde başlanılmalıdır.
Hangi sosyal etkinliğe ne kadar zaman ayrılacağı belirlenmelidir.
Dinlenmeye zaman ayrılmalıdır.
Planlar, günlük, haftalık, ve aylık olmak üzere üç farklı biçimde hazırlanabilir.Plan hazırlamaya önce günlük ders ihtiyaçlarından başlanmalıdır. Daha sonra haftalık ihtiyaca göre haftalık plan, haftalık plandan hareketle de aylık plan yapılabilir.

Günlük çalışmalar, öğrencilerde sabah ya da öğle okula gidenlere göre değişiklik gösterir. Okula ya da dershaneye gidenler okuldan ya da dershaneden geldikten sonra öğrendikleri konuların tekrarını yapmalıdır.Daha sonra günlük belirlenen sürede çalışılacak dersler belirlenmelidir. Günlük derslere çalışılırken birbirine olumsuz etki yapacak dersler peş peşe çalışılmamalıdır.
Eğer üç ders çalışılacaksa iki sayısal ders arasına bir sözel ya da iki söze! arasına bir sayısal ders konulmalıdır.Örneğin, bir saat matematik, bir saat Türkçe, bir saat fizik olabilir. Bu bir saatlerden sonra on dakika dinlenme molaları verilmelidir.
Dersler arasındaki geçişlerde bu süre biraz daha uzun olabilir.


Kaynak: Rehb.Eğt.Uzm. Aydoğan ARI
Torpil.com içerikleri : 24.03.2006 10:00:00
[ okunma : 1147 ]Yazdır Yazdır   Postala Postala

© 2006 - 2016 Hakkında | Yasal Uyarı | Kullanım | İletişim | İşbirliği tm
Torpil.org'un tüm hakları torpil.com'a aittir. Üye blogların içeriğinden kendi yazarları sorumludur. Detay bilgi.