LÖSEV Lösemili Çocuklar Vakfı

  •  
  • Çalışma odasını düzenlemenin önemi-Çalışma Odası Nasıl Olmalı. konu anlatımı chcÇalışma odasını düzenlemenin önemi-Çalışma Odası Nasıl Olmalı.

Bir çok öğrenci, yılların getirdiği çalışma alışkanlığıyla derslerine çalışır. Bu alışkanlıklar öyle yer etmiştir ki, önerilen ders çalışma programları ve çalışma stratejileri ile ilgili uyarılar kısa süreli takip edilir ve bir süre sonra eski düzene tekrardan dönülür. Bu durumun özellikle kişinin kendine olan güveni zedelemesi açısından ciddi zararları vardır.

*Ders çalıştığınız yer elden geldikçe sabit bir ortam olsun.

Gerek evde, gerek okulda, gerekse dershanede çalışma ortamınız belirli bir mekan olmalıdır. Bu durum sizde olumlu bir şartlanma oluşturur ve o mekanın çalışma uyarıcılığı yüksek olur. Çalışma masanızın dahi sabit olmasında yarar vardır. Böylece o ortama girdiğinizde çalışma duyarlılığınız yüksek olur. Sıklıkla ortam değiştiren öğrencilerde adaptasyon süreci çalışmadaki verimliliği düşürür.

*Çalışma ortamınızın sadeliği oldukça önemlidir.

Dikkat dağıtıcı, ilgi çekici renklerin ve nesnelerin olduğu ortamlar öğrencinin verimliliğini azaltır. Çünkü, bu tür ortamlarda öğrenci çalışmaya konsantre olmakta zorlanır.Bu yüzden çalıştığınız odadaki dikkat çekici resim ve benzeri nesneleri bir süreliğine ortadan kaldırın ya da en azından çalışma yönünüze (çalışırken karşınıza) aksi yönde olmasına dikkat edin. Çok renkli, cıvıl cıvıl kalemler, kırtasiye malzemeleri, defter ciltleri vs. öğrencinin oyalanmasına yol açar. Kullandığınız malzemede dahi sadeliği kendinize ilke edinin.

*Çalışma masanız, raflardaki kitaplar, kısaca odanın geneli düzenli olmalıdır.

Odadaki düzen de dikkatin dağılmasına yol açabilmektedir.Her şeyin sağda solda serpiştirilmiş gibi durması, kitapların karma karışık bir şekilde raflardaki dağınıklığı, masanın gerekli gereksiz dokümanlarla dolu olması oldukça rahatsız edici ve dikkat ve konsantrasyonu düşürücü niteliklerdir.Bu konuda, en baştan, disiplinli bir oda düzeni konusunda ısrarcı olmak gerekir. Diğer türlü aradığını bulamayan ve zamanının küçük parçalarını hiç ilgisi olmayan arayışlarla geçiren bir kişi olursunuz. Her gün 15-20 dakika bu arayışlar için geçirdiğinizi farzedin; bu durum bir gün içinde pek fazla bir zaman olarak görülmez fakat bir yıl içindeki kaybınız toplamda haftalar edecektir.

*Müzikle çalışmak doğru mudur?

Bu tür sorularda, karşı bir soruyla olaya yaklaşıyorum: Müzikle ne kadar, müziksiz ne kadar çalışmaya tahammül edebiliyorsun? Eğer müziksiz bir ortamda sıkıntı duymadan uzun süreli çalışabiliyorsanız mesele yok, en doğrusu da budur zaten. Çünkü müzik, mutlaka dikkat dağıtıcı bir etkendir. Eğer, müziksiz bir ortamda çok çabuk sıkılıyor ve çalışma istekliliğimi kaybediyorum, müzik olduğunda ise saatlerce çalışabiliyorum diyorsanız, o zaman müziğin dikkat dağıtıcılığına rağmen müzikle çalışabileceğinizi söyleyebiliriz. Hiç değilse bir şekilde çalışıyor olmanız pozitif yanı oluşturmaktadır. Yalnız burada bir uyarıda da bulunmak gereklidir: Dinlenen müziğin niteliğine dikkat edin. Sözlü ve sizi alıp götüren müziklerden uzak durun; daha çok enstrümental tarzı sözsüz müzik parçalarını tercih edin. Böylece hem dinlenir hem de dikkatiniz daha az dağınıklığa uğrar.

*Ortak kullanım alanlarında çalışıyorsanız.

Mesela kendinize ait odanız yok ve siz evinizin salonunda ve yemek masasında çalışmak zorunda iseniz, öncelikle evdekilerden sessizlik hususunda yardım isteyin. Örneğin, televizyonu diğer bir odaya aktarmalarını isteyebilirsiniz. Ayrıca, ’çalışma örtüsü’ hazırlayabilir, sadece çalışma sırasında masanın üstüne sereceğiniz bir örtü kullanabilirsiniz. Bu örtüyü çalışma harici asla kullanmazsanız, zamanla bu örtü sizde çalışmayı hatırlatacak bir şartlanma oluşturabilir. Mesela çalışmaktan sıkılıp sohbete başladıysanız hem masadan kalkın hem de çalışma örtüsünü masadan kaldırın. Böylece o örtü, sizde sadece çalışmanın simgesi olarak yerleşecektir.

Kaynak: Rehb.Eğt.Uzm. Aydoğan ARI

torpil.org içerikleri : 24.03.2006 10:00:00


ftwgo
768okunma    Yazdır Yazdır
Eklenen 868 / okunma 24.569.188 (* okunma verileri günsonu güncellenir.)